Death Note
Bölüm Özetleri

DİKKAT! Aşağıdaki metinler Death Note konusu ile ilgili bilgiler içermektedir. İzlemediyseniz okumamanızı tavsiye ederiz.

1. Bölüm Özeti

Shinigami dünyası adeta çürümüş bir yer haline gelmiştir. Ryuk adlı bir shinigami sıkıldığı için ölüm defterini dünyaya kastlen düşürür. Bu sırada Yagami Raito ders dinlemektedir. Camdan dışarıya baktığı bir anda bir defretin düştüğünü görür. Okul çıkışı kontrol eder. Bu defter ''death note'' dur. Hemen kurallar bölümünün ilk satırını okur. Bu kurala göre deftere adı yazılan kişi ölücektir. Raito ilk başta buna güler geçer. Ama yinede merakına yenilir. Defterin gerçekliğini mutlaka kontrol etmelidir.

Defteri test etmek için bir suçlunun üstünde kullanmaya karar verir. Televizyonda bir suçlunun anaokulunu rehin aldığını görür. Hemen suçlunun adını deftere yazar. 40 saniye sonra adam kalp krizinden ölür. Raito olanlara inanamamıştır. Death note gerçek midir ?Bunun bir tesadüf olabileceğini düşünür,tatmin olmaz ve başka bir suçlunun üstüne daha dener. Ve sonunda death note'un gerçek olduğuna inanır. İlk başta kendini 'ben katil mi oldum?' diyerek sorgular. Ama daha sonra istediği şeyin hep bu olduğunun farkına varır. Raito'ya göre bazı insanların ölmesiyle dünya daha iyi bir yer haline gelebilir. Ve kararını verir. Death note'u dünyayı kötülerden temizlemek için kullanacaktır.

5 gün sonra Death note u düşüren shinigami Ryuuk, Raito'yu ziyaret eder. Raito ilk başta korkarmış gibi olsada aslında bu defterin bir shinigamiye ait olduğunu anladığından kaderine razıdır. Aslında Raito ölüm defterini kullanmanın bir suç olabileceğini düşünüyordur. Ama Ryuuk böyle birşey olmadığını isterse death note un Raito'da kalabileceğini söyler. Raito kabul eder,zaten bu iş için ondan daha uygun bir aday daha yoktur. Ve şimdiye kadar death note a 5 günde en fazla isim yazan ilk insandır. Raito ölene kadar Ryuuk'da peşinde dolanacaktır. Ve böylece macera başlar...

2. Bölüm Özeti

Raito okul sonrası boş zamanlarında elinden geldiğince çok suçlu adını death note a yazar. Artık herkez ,dünyadan birinin suçluları temizlemeyi çalıştığının farkındadır. Interpol(ICPO) de bu işin peşine düşmüştür. 100 den fazla suçlunun bir anda kalp krizinden ölmesi bir tesadüf olabilir mi ?İnterpoldeki gelişmiş devletler bu soruna çözüm getiremezler. Hatta bu olayların cinayet olup olmadığının bile kesinliği yoktur. Sonunda interpol özel bir dedektif olan ve yanlızca kendi ilgisini çeken olaylarla ilgilenen ''L'' ye danışmaya karar verirler. Aslında L'nin gerçek adını yaşadığı yeri kimse bilmiyordur. Ona tek ulaşabilen kişi ünvanına sahip Watari L'nin davayı kabul ettiğini ve araştırmalara başladığını açıklar.

Bu sırada Raitonunda başka planları vardır. Death note a dokunan kişi Ryuuku görebilecektir. Ve buda ailesi için bir tehlike yaratıyordur. Bu yüzden defteri odasında saklamak için zekice bir mekanizma geliştirir. Daha sonra Raito internette bu kalp krizi ölümlerinin sorumlu tutulduğu isim olan 'Kira' ismini keşfeder. Yani artık Raito dünyada Kira olarak tanınacaktır.

Daha sonra Raito, Tv izlerken güya ''Tüm Dünyada Yayınlanacağı '' söylenen bir habere rast gelir. Aslında bu bir tuzaktır. Ve sadece japonya'daki Kontou bölgesinde yayınlanacaktır. Tuzağa göre L olduğunu idda eden bir idam zamlısı Kiranın kan damarına basıcak sözler söyleyip Kirayı kendisini öldürmeye teşvik edecektir. Bu sayede L hem Kiranın suçluları nasıl öldürdüğünü öğrenecek hemde japonyadaki bölgelerde bu testi tekra tekrar uygulayarak Kiranın yerini tespit edebilecektir. L en populer bölge olan kontou bölgesinde bu testi uygulamaya başlar. Ve şansına Raito da o bölgededir. Raito tuzağa düşer. Ve L artık Kiranın kontou bölgesinde olduğunu biliyordur. Ama Raitonunda bazı planları vardır. Onun planlarına göre polis ve L birbirlerine güvenmediğinden polise L yi buldurtacak ve onu öldürecektir. Yüzlerini ve isimlerini bilmeyen bu iki yabancı birbirini aramakta acaba hangisi diğerini önce bulucak ve öldürecek?Death Note